STRONA GŁÓWNA

WYDAWNICTWO 2000 - 3 CD

HISTORIA FASOLEK &
TIK-TAKA

PROGRAM PAN TIK-TAK

DYSKOGRAFIA

SPIS I TEKSTY PIOSENEK

... Z FASOLEK

GALERIA

PRZYJACIELE

HISTORIA FASOLEK & TIK-TAKA

Program "Tik-Tak" był to środowy program dla dzieci o charakterze muzycznym.
Program wszedł na ekrany w okresie stanu wojennego (1981) i z powodu aktorskiego bojkotu telewizji początkowo był wyłącznie kukiełkowy.
Dopiero od roku 1983 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie przybrał ostateczną formę i stał się najpopularniejszym telewizyjnym programem dla dzieci, łączący dobrze pojętą dydaktykę z humorem i piosenką.

Oglądające wówczas dzieci (dzisiaj same mają zapewne już dzieci) program „Tik-Taka” bardzo lubili. Dlaczego? Chyba dlatego, że był to pierwszy tak wesoły i pełen pomysłów telewizyjny magazyn dla najmłodszych.
Przy wielkim, kolorowym zegarze, bohaterowie programu (Pan Tik-Tak, Zając Poziomka, Ciotka-Klotka , Wujek Krzysio), przeżywali zabawne przygody, a w studiu zawsze było mnóstwo dzieci.
Te utalentowane aktorsko, wokalnie i roztańczone dzieci na co dzień występowały w zespole „Fasolki”. (Nazwa nie pochodzi od smakowitej fasoli, lecz od gamy „do-re-mi-fa-sol-la”).

„Fasolki” to dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał dla potrzeb Telewizji Polskiej w 1983 roku, by w  programach dziecięcych takich jak: " Fasola" i " Tik-Tak", a obecnie w programie TVP 1 " Jedyneczka" śpiewać piosenki. Założycielami zespołu byli autorzy „Tik-Taka” i tekstów piosenek - Ewa Chotomska oraz Andrzej Grabowski.
Wkrótce w 1986 roku dołączył do programu kompozytor czołówki i piosenek „Fasolek” - Krzysztof Marzec, który zastąpił Andrzeja Grabowskiego, gdyż otrzymał on nowy program – „Wyprawy Profesora Ciekawskiego, z którego powstały potem takie programy jak: „Trąba”, „Lizak”, „Ciuchcia”, a teraz „Budzik”.
W sumie w repertuarze zespołu znajduje się ponad 200 utworów śpiewanych na żywo, co jest wyjątkiem wśród wykonawców dziecięcych.

Zespół „Fasolki” działa i nagrywa po dziś dzień w Młodzieżowym Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie (mdk.broniewski@wp.pl).
Działa pod kierownictwem Ewy Chotomskiej, a zajęcia prowadzą Natalia Dymarska - śpiew i Agnieszka Szymańska - choreografia.
Ich twórczość cieszy się dużą popularnością, a zespół i obecnie zaprasza do współpracy dzieci w wieku 6-13 lat.


Najmłodsi z zespołu „Fasolki”

Zespół taneczno-wokalny "Fasolki" przez lata swej działalności dał kilka tysięcy (!) koncertów na największych scenach w kraju i za granicą.
Odwiedził między innymi USA, Niemcy, Czechy, Słowację i Łotwę, gdzie przyjmowano go zawsze z wielkim entuzjazmem.
"Fasolki" nagrały ponad 10 płyt i kaset ze swoimi przebojami na każdą okazję od Dnia Babci po piosenki zimowe, wśród których znajdują się takie hity jak:
Zuzia, Lalka Nie Duża, Ogórek Wąsaty, Moja Fantazja, Zając Poziomka, Zielone Ufoludki, Ciotka Klotka, Wujcio Wariatuńcio , Kropelka Złotych Marzeń, Witaminki Dla Chłopczyka I Dziewczynki, Maruda, Domowa Piosenka, A Ja Rosnę, Mam Fryzurę Na Cebulę, Fasola, Myj zęby, Mydło lubi zabawę... i wiele wiele innych równie fajnych piosenek.

Popularność programu „Tik-Tak” była tak duża, że w 1984 roku otrzymał najważniejszą wtedy nagrodę dla programów telewizyjnych - Złoty Ekran.
Warto dodać, że program chętnie oglądały nie tylko dzieci, ale również  dorośli.

Niedługo po powstaniu „Tik-Taka”, jego autorzy powołali do życia drugi program – „Fasola”.
Była to pierwsza, telewizyjna lista przebojów dla dzieci. W „Fasoli”, poza Fasolkami występowali także inni wykonawcy. Później ich piosenki znalazły się także w „Tik-taku”.

Szkoda, że nie możemy już obejrzeć „Tik-Taka” ani „Fasoli”. Wspaniale, że możemy nadal słuchać Tik-takowych, fasolkowych przebojów, które zachowały się na płytach i w naszej pamięci.


Ewa Chotomska i Krzysztof Marzec – „Tik-Tak” –
Wizyta w Radiu „Wietrzne Radio Chicago 1080 am” w 2000 roku

Programy „Tik-Tak” (1983-88), z których pochodzą piosenki „Fasolek” tworzyli:
- autorzy: Ewa Chotomska, Andrzej Grabowski, Wanda Jackowska,
-         reżyseria – Barbara Borys –Damięcka,
-         scenografia – Piotr Dyga,
-         prowadzący: Ewa Chotomska (Ciotka Klotka), Krzysztof Marzec (Krzyś Tik-Tak), Andrzej Grabowski (Pan Tik-Tak), Zbigniew Grusznic, Marek Wysocki oraz Zając Poziomka, któremu pomagał aktor Stefan Pułtorak i filmowiec Andrzej Stanisławski.

Wielkie i serdeczne podziękowania należą się wszystkim „Fasolkom”, twórcom programu „Tik-Taka”, ale przede wszystkim podziękowania należy skierować do rodziców dzieci z zespołu „Fasolek”, bez których pomocy zespół nie mógłby istnieć. DZIĘKUJEMY --- WAM !!!

ANKIETA

KSIĘGA GOŚCI

JAK ZOSTAĆ FASOLKĄ

WASZE FASOLKI

LINKI

KONTAKT

KOMUNIKATY